Ukrajinští studenti získají podporu ke studiu v přípravných kurzech češtiny, na přihlášení zbývají dva týdny  

19. 07. 2022 - Martina Podškubková

Celkem 75 mladých lidí z řad ukrajinských uprchlíků získá možnost bezplatně se připravit ke studiu na českých vysokých školách v ročních kurzech Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Jejich vzdělání se rozhodla podpořit Nadace The Kellner FamilyFoundation. Smlouvu o peněžitém daru ve výši 9,2 milionu korun podepsala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a členka správní rady Nadace The Kellner Family Foundation Petra Dobešová.

Grant je určený pro studenty ze sociálně znevýhodněných poměrů, kteří se mohou přihlásit do 31. července. V přípravném programu Ústavu jazykové a odborné přípravy, který začíná 5. září, se naučí během roku český jazyk na úroveň potřebnou ke vstupu na vysokou školu. Zkušení vyučující ústavu je připraví nejen k přijímacím zkouškám, ale i k budoucímu studiu. 

„Velmi si přejeme podpořit absolventy středních škol z Ukrajiny, aby mohli studovat v České republice. Vidíme to jako přínosnou podporu Ukrajiny především ve střednědobém časovém horizontu, neboť vystudovat zabere nějaký čas, ale i v rámci pomoci v nadcházejícím období, kdy studenti získají zázemí a klid na své studium. Věříme, že pro Ukrajinu to bude posila,” zdůrazňuje ředitelka ÚJOP UK Dana Hůlková Nývltová. 

„Rozhodnutí, že budeme podporovat vzdělávání i v případě pomoci dětem a mladým lidem z Ukrajiny, pro nás bylo naprosto přirozené. Vzdělávání je hlavním tématem všech projektů rodinné nadace manželů Kellnerových. Pro mladé lidi z Ukrajiny je znalost českého jazyka prvním a nezbytným krokem k rychlému zapojení do české společnosti. A kurzy Ústavu jazykové a odborné přípravy jim pomohou zvládnout češtinu i přijímací zkoušky na vybranou univerzitu," uvedla Petra Dobešová, členka správní rady Nadace The Kellner FamilyFoundation.

Příprava ukrajinských stipendistů bude probíhat se zaměřením na čtyři obory studia na vysokých školách: humanitní, ekonomické, technické a přírodovědné. Výuka v celkovém rozsahu 1215 hodin zahrnuje semináře, přednášky a komplexní studijní zadání doplněná o možnost individuálních konzultací s vyučujícími. Studenti mají možnost pravidelně sledovat svůj pokrok ve studiu a po úspěšném absolvování závěrečných zkoušek získají osvědčení, jež akceptuje v přijímacím řízení většina fakult českých vysokých škol.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram