Učiliště vymýšlejí, jak dohnat výpadek praktické výuky

11. 03. 2021 - Martina Podškubková

Ještě nedávno se měli do lavic vracet žáci, jejichž studium si z velké části zakládá na praktické výuce. Epidemická situace však jejich návrat stále nedovoluje. Vedení škol proto vymýšlejí, jak výpadek, který vznikl zrušením praxí, nahradí. A není to jednoduché. Zatímco v technických oborech, jako například automechanici, elektrikáři, jde těžko výuku na pracovištích vzdálenou formou nahradit, u jiných, jako jsou gastronomická, se praktická výuka může dohnat doma.

„Musíme nyní přemýšlet, čím bychom dopady vzniklé uzavřením škol alespoň trochu zmírnili,“ konstatoval Karel Dvořák, ředitel Středního odborného učiliště Ohradní a předseda Sdružení učňovských zařízení. Jeho škola ještě v době, kdy to bylo povolené, nabídla třeťákům, které letos čekají závěrečné zkoušky, možnost konzultací jeden na jednoho. Vyučující však překvapilo, že více než polovina jich to odmítla. „Většina z nich v současné chvíli dochází na placené brigády, a kdyby museli docházet do školy, o přivýdělek by přišli,“ dodal Dvořák.

Problém s nedostatkem praxe se podle učitele Středního odborného učiliště gastronomie v Praze 10 Cyrila Kotuliče většinou netýká učňů v gastronomických oborech.

„V rámci prezenční výuky část učňů vykonává praxi ve škole, část v hotelech a restauracích. V současnosti, kdy jsou tyto podniky uzavřeny, žáci plní praktické úkoly doma, tedy vaří, pečou. Hotové produkty pak fotí a posílají vyučujícím,“ uvedl Kotulič. „Problém s vědomostmi u našich žáků pro zvládnutí praktické části závěrečných zkoušek neshledávám. Většina našich žáků již ve druhém ročníku má dostatek praktických znalostí a zkušeností pro úspěšné zvládnutí praktické části závěrečné zkoušky,“ poznamenal.

Hodně učňů však posléze pokračuje na nástavbové obory s maturitou a potřebnou praxi jistě dožene, shodli se zástupci učilišť.

„Je potřebné si uvědomit, že vědomosti a znalosti si lze doplnit. A učíme se celý život. Také střídáme povolání a rekvalifikujeme se formálně i neformálně,“ řekl Cyril Kotulič.

Střední školy, včetně učňovských oborů, jsou uzavřeny již od 14. října loňského roku. K praktickému vyučování se mohli studenti vrátit na pár dní na konci listopadu a v prosinci. Od začátku letošního roku ale zůstaly školy opět uzavřeny a současná epidemická situace neumožňuje návrat do škol.

Fotografie od uživatele Malte Luk ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram