Projekt mi dal spoustu nových zkušeností, říká vítěz Elektrotechnické olympiády

01. 02. 2022 - Martina Podškubková

O velkém úspěchu studentů Střední průmyslové školy elektrotechnické, Praha 10, V Úžlabině 320 jsme vás již informovali. Ti obsadili první dvě místa Elektrotechnické olympiády. V konkurenci 300 dalších mladých lidí vynikly jejich projekty „Robot pomocník“ a „Besafe Lights“ a autora prvního zmíněného projektu a také celkového vítěze soutěže Jakuba Jiříka jsme vyzpovídali pro Prahu školskou. V čem jeho projekt spočívá, jak dlouho mu trvalo jej vytvořit a co by doporučil současným deváťákům při volbě střední školy nám odpověděl v rozhovoru.

Můžete nám prosím popsat váš projekt?

Můj projekt má za úkol přenášet osobní věci pro lidi na vozíčku. Vyrobil jsem tedy robota, který vozíčkáře následuje a jezdí za ním. Robot má úložný prostor cca 30 litrů a dokáže uvést až devět kilogramů zátěže. Kromě sledování vozíčkáře se robot dokáže i vyhnout překážkám, má ochranu proti pádu ze schodů a také dokáže zamezit úplnému vybití, a tím poškození, baterie.

Na základě čeho vás zrovna tato věc napadla, co vám bylo inspirací?

Chtěl jsem vytvořit projekt, který bude mít nějaký účel a bude k něčemu dobrý a zároveň mi bude sloužit k tomu, abych shrnul znalosti, které jsem nabyl na střední škole. Věřím, že se mi to povedlo a projekt mi dal spoustu nových zkušeností, které budu dále využívat.

Jakub Jiřík s vítězným projektem

Jak dlouho trvala realizace, než jste jej mohl představit jako finální? Spolupracoval jste s někým?

Na projektu jsem začal pracovat v únoru roku 2021 a ve funkční formě byl projekt až kolem listopadu stejného roku. Na projektu jsem s nikým nespolupracoval a díky tomu jsem se naučil poradit si sám a sám řešit případné problémy.

Jaká byla cena pro vítěze? 

Hlavní cena pro vítěze Elektrotechnické olympiády byly poukázky v hodnotě 10 000 Kč do obchodu Alza.cz a také jsem byl přijat bez přijímacího řízení na Fakultu elektrotechnickou ČVUT (FEL).

Jaké jsou další plány s tímto projektem?

Nyní je zapotřebí vyladit různé softwarové bugy a chyby v programech robota. Jedna momentální závažná chyba je to, že se robot občas při vyhýbání překážce zasekne a začne se točit dokola na místě.

Častými čtenáři Prahy školské jsou i současní deváťáci, kteří vybírají budoucí střední školu. Na základě čeho jste se rozhodoval? A co byste jim doporučil zohlednit při výběru?

Při výběru střední školy bych deváťákům doporučil brát ohled na budoucí uplatnění jejich oboru a také na to, zda je obor alespoň trochu zajímá. Já jsem se rozhodoval právě na základě již zmiňovaného a domnívám se, že jsem si vybral dobře a můj obor mě baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram