Česká školní inspekce na tiskové konferenci ve středu 17. srpna představila tematickou zprávu, která se věnuje podpoře vzdělávání nadaných a mimořádně nadaných žáků v českých školách. Podle představené zprávy se tyto žáky nedaří dostatečně rozvíjet. Příkladem dobré praxe však může být pražský projekt Prague Smart Accelerator, který spolufinancuje hlavní město Praha a evropský Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání. Praha letos vyčlenila 2,25 milionů korun pro školy, které se na podporu těchto dětí zaměřují. Druhé kolo pro příjem žádostí o dotaci se uzavírá v úterý 23. srpna.
"Nedostatek talentovaných lidí je největší obavou firem i výzkumných institucí. Proto v rámci pražské inovační politiky vytváříme podmínky pro péči o talentované děti jako hlavní předpoklad budoucí konkurenceschopnosti Prahy. Podpořené školy se stanou nositeli dobré praxe i pro ostatní školy v pražském systému," řekl dnes inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček (Pražský inovační institut).
Školy podle údajů inspekce registrují přibližně 42 tisíc nadaných žáků základních a středních škol a tisícovku mimořádně nadaných, skutečnost se však může velmi lišit a dle odhadů je ve školách takových žáků až 180 000.
Vzdělávání nadaných žáků se řídí Koncepcí podpory rozvoje nadání a péče o nadané na období let 2014–2020, která byla schválena v září roku 2014. Od té doby inspekce provedla dvě šetření, jedno z nich uskutečnila v uplynulém školním roce. Podle zjištění inspekce však podpora nadaných a mimořádně nadaných žáků stále není ve školách v potřebné míře systematicky rozvíjena a akcentována. Jako nepříznivé vyhodnotila inspekce také fakt, že jen málo pedagogů se vzdělává v této oblasti v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a zároveň více než čtvrtina škol (výjimkou jsou gymnázia) nespolupracuje se žádným externím subjektem v oblasti rozvoje nadaných a mimořádně nadaných žáků.
Inspekce se proto v tematické zprávě věnuje také doporučením jak pro školy, jejich zřizovatele ale i pro ministerstvo školství. Ve zprávě najdou školy také přílohu a názvem "Jak začít podporovat nadané žáky v základní a střední škole hned a bez podmínek."
Celý text je k dispozici zde.