Organizace PAQ research sociologa Daniela Prokopa dnes představila interaktivní Mapu vzdělávacího ne/úspěchu. Ta umožňuje na úrovni mikroregionů (respektive obcí s rozšířenou působností (ORP), zkoumat vzdělávací a sociální problémy, jejich vztah či roli obcí a financování v dané lokalitě. Mapa kromě jiného ukázala, že neúspěšnost ve vzdělávání se netýká jen regionů jako Ústecký nebo Karlovarský kraj, ale i řady jiných oblastí a liší se v různých částech Česka až desetinásobně.
Tým Daniela Prokopa odhalil, že neúspěch ve vzdělávání trápí i periferie Plzeňského a dalších bohatších krajů. Míra neúspěšnosti úzce souvisí se sociálními problémy v regionu – nejvíce s exekucemi, bytovou nouzí a dalšími problémy, které destabilizují rodiny. V některých regionech je totiž exekucemi zatíženo 30 až 35 procent rodičů dětí ze základních škol.
Některým obcím se daří se sociálními podmínkami bojovat a neúspěšnost je zde mnohem menší, než se předpokládá. Ve snížení neúspěšnosti ale nepomáhá systém financování škol. Nedává více peněz školám a obcím, které musí kompenzovat znevýhodnění žáků. I proto některé oblasti naopak za očekáváním zaostávají. To má být námětem ke zlepšení v českém školství.
„Náš cíl je udělat jednotné místo pro datové analýzy a mapování vzdělávání. A na základě toho i pomáhat ORP či krajům se zlepšováním vzdělávání v jejich mikroregionech. Chceme také iniciovat změny ve financování škol a ukázat, že s vzdělávací neúspěšností je potřeba bojovat. Jedno nedokončení střední školy stojí stát na ušlých odvodech a dávkách 2 až 3 milion korun. Kvůli neřešení problémů a zaostávání části vzdělávání navíc můžeme ztrácet konkurenceschopnost ve stále modernizující se ekonomice,“ říká Daniel Prokop.
Vznik přehledné mapy podpořila Technologická agentura ČR a Nadace České spořitelny.