Loňští a předloňští maturanti v závěru svého středoškolského studia ve školních lavicích příliš času nepobyli. Po nástupu na vysokou školu tak u nich rostou obavy, zda a jak vůbec zvládnou vysokoškolskou matematiku. Řešením mohou být doučovací online kurzy, které mohou využít na některých vzdělávacích platformách, například na vzdělávacím portálu LearnTube. Dobrou učební pomůckou mohou být ale i pro letošní maturanty.
Maturita z matematiky je strašákem mnoha středoškoláků. Je totiž nastavena tak, aby ji zvládl dostatečný počet průměrných středoškoláků. I když se obtížnost testů rok od roku mírně zvyšuje, hranice nutná k dosažení úspěšnosti se mírně snížila a přizpůsobila koronavirové situaci. Navíc měli žáci delší čas na řešení příkladů. Ministerstvo školství navíc na základě doporučení validační komise Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání a Nezávislé odborné komise ministerstva přistoupilo v loňských maturitách ke snížení hranice úspěšnosti didaktického testu z matematiky z původních 33 procent na 27 procent.
Vysoké školy však musí udržet svou kvalitu výuky, a tak na studenty v prvním ročníku čeká ohromné množství nové látky. I před vypuknutím pandemie koronaviru velká část studentů nezvládla hned první a další pak druhý ročník, když už nahromaděné a přenesené zkoušky z prvního ročníku nešlo úspěšně složit. Tento problém teď navíc zhoršuje situace, kdy na studenty byly kladeny v závěru středoškolského studia menší nároky.
„Se státní maturitou je spojen jeden velký problém pro studenty, kteří budou matematiku potřebovat na vysoké škole. Maturita je totiž poměrně jednoduchá. Pokud se někdo učil matematiku na státní maturity jen tak, aby prošel, tak si myslím, že bude mít na vysoké škole velké problémy. Už v prvním ročníku jsou potřebné hlubší znalosti. I proto je matematika na vysoké škole strašák a nejsou výjimky, že až 50 procent studentů zkoušky neudělá, protože jim chybí pořádné středoškolské základy. Jinými slovy, studenti toho pravděpodobně umí méně, ale nároky na ně kladené budou stejně vysoké. Osnovy na VŠ se moc nezměnily, takže do vás pořád musí dostat stejné množství informací,“ říká Marek Valášek, jeden ze zakladatelů LearnTube. Jednoduše řečeno, v prvním ročníku na vysoké škole se od studentů očekává, že veškerou středoškolskou látku ovládají absolutně bez problémů.
Tuto situaci se pokouší napravit platforma LearnTube.cz, která mimo jiné nabízí streamy obsahující učivo prvního ročníku vysokoškolské matematiky. Studenti se zde mohou doučit, co nepochopili na přednáškách, kde profesoři přednášejí obrovské množství nové látky během krátkého času.
Streamy jsou pro studenty momentálně k dispozici zcela zdarma zde. LearnTube tyto a další streamy vytvořil na vlastní náklady jako pomoc studentům v období distanční výuky v průběhu koronavirové krize. Streamy mohou teoreticky fungovat i jako samostatná forma výuky, ale primárně jsou určeny jako “doplněk“ učiva k přednáškám, který mohou profesoři, pokud to uznají za vhodné, doporučit svým studentům.
Kurz „Jak nevyletět v prváku z matematiky"
Studenti si pak látku mohou osvěžit i po přednáškách. LearnTube také nabízí přímo výukový kurz „Jak nevyletět v prváku z matiky“, který se soustředí na nejdůležitější oblasti středoškolské matematiky, které studentům při přechodu na vysokou chybí. Je to například efektivní řešení složitých rovnic, funkce, komplexní čísla, analytická geometrie a další.
Kompletní balíček vysokoškolských kurzů matematiky najdete také na portálu Mathematicator.cz. Matematiku vede na LearnTube zkušený lektor Marek Valášek, který stojí za úspěšným projektem Mathematicator. Češtinu vyučuje Tomáš Ficza, který učí na gymnáziu a spolupracuje s Cermatem na tvorbě didaktických testů. Všichni, kdo za LearnTube stojí, mají svá zaměstnání a vše dělají ve volném čase. „Někdy je to složité, ale máme k tomu osobní motivací. Známe prostředí škol a baví nás pracovat se studenty. Někteří z nás mají doma děti školou povinné nebo sami jsou učitelé,“ poznamenal Pavel Renčín, zakladatel LearnTube.