Přijímací zkoušky na střední školy čekají žáky už v dubnu. Na čtyřleté obory s maturitní zkouškou se koná jednotná přijímací zkouška ve dnech 12. a 13. dubna, a žáci, kteří chtějí jít na šestiletá a osmiletá gymnázia, budou zkoušku skládat v termínu 19. a 20. dubna. Než se pustíte do přípravy na přijímačky, seznamte se v klidu se všemi typy úloh, které můžete v rámci testu potkat. Jedná se o test didaktický, je obsahově vymezen Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. Proto stojí na znalosti učiva z českého jazyka a matematiky. Testy z předchozích ročníků najdete na stránkách organizace CERMAT, která pro stát přijímačky organizuje.
V rámci procvičování na stránkách Cermat si můžete vyzkoušet jak kompletní testy, tak si i vyselektovat jednotlivé typy úloh, například geometrii, pravopis a podobné.
V testech se používá několik typů úloh, zpravidla se dělí do skupin podle typu odpovědí. Pokud odpověď vytváříte sami, jedná se o otevřené úlohy a pokud odpověď vybíráte z nabídku, jde o úlohy uzavřené.
A jak se nejlépe v testech orientovat?
UZAVŘENÉ ÚLOHY
Tyto úlohy mají výhodu v tom, že na ně nemusíte vymýšlet odpověď sami, stačí ji vybrat z nabídky. Pokud vás na první dobrou nenapadne, která možnost je správná, pokuste se použít vylučovací metodu a tak se dobrat ke správnému řešení. I když vyloučíte jednu nebo dvě možnosti, hodně vám to ulehčí rozhodování.
Hádání jako strategie - ano, ale nechte si tuto strategii jako úplně poslední možnost, nejprve se snažte úlohu vyřešit. Pokud úlohu vyřešíte chybně, dostanete za ni 0 bodů. Pokud vůbec neodpovíte, dostanete taky 0 bodů.
Otevřené úlohy můžeme rozdělit ještě na dvě kategorie – ty se stručnou odpovědí a na ty, které vyžadují delší odpověď, například u matematiky, kdy máte popsat celý postup řešení.
Do odpovědního pole v záznamovém archu zapíšete vše, na co se vás zadání ptá. Proto si pečlivě přečtěte zadání, ať víte, jaký typ odpovědi se žádá.
Tip: pište jasně a stručně jen to, co se po vás chce. Vyhnete se tak zbytečným chybám a ušetříte si čas.
Dejte si pozor, abyste zapisovali jen do vymezených míst na záznamovém archu. Informace mimo vyznačené pole nemusí být započítány do hodnocení, byť by byly správné. Dbejte na čitelnost a správnost zápisu.
Pokud znáte jen část odpovědi, napište pouze tu část, kterou jste si jisti, zbytek už ale nehádejte. U otevřených úloh se za špatné odpovědi body odečítají, nikdy ale za úlohu nedostanete méně než 0 bodů. V praxi to znamená, že pokud budete mít polovinu úlohy chybně, můžete získat 0 bodů, protože se vám kvůli špatné části odpovědi odečtou body získané za tu správnou.
A jakou strategii při vyplňování přijímačkového testu zvolit?