Vyšla největší kniha o historii ČR a unikátní pomůcka pro školy k výuce dějin 20. století

24. 06. 2022 - Martina Podškubková

V těchto dnech vyšla knížka a jedinečná pomůcka pro školy k výuce dějin 20. století s názvem Století ČSR v datech, souvislostech a příbězích. V ní autor Štěpán Korčiš popisuje historické události nejen formou dějepisných dat a jejich grafického znázornění, ale hlavně prostřednictvím osobního příběhu v rodině, kde jeho předci bojovali ve válkách či odboji, trávili části života v celách nacistických i komunistických kriminálů, nebo jako on sám, vyrůstali v prostředí disentu pod dohledem STB. Na knížce spolupracovali historici Jiří Pernes a Zdeněk Munzar.

Kniha Století ČSR v datech, souvislostech a příbězích podává velice přehledně a v souvislostech historii Československa, později České republiky, a to od prvních emancipačních snah přes první světovou válku, samotný vznik republiky, Mnichov, druhou světovou válku a následný pád „do náruče Stalina“, dále přes čtyřicetiletý komunismus, sametovou revoluci až po současnost včetně období pandemie. Celý příběh republiky podtrhuje grafické zpracování knihy, která je velkým ilustrovaným leporelem, v němž se při rozložení promítne celý vývoj státu od roku 1900. Samotná kniha je tak unikátem i svou velikostí, měří skoro půl metru na výšku a po rozložení je dlouhá přes čtyři metry. Bez nadsázky lze proto říct, že jde skutečně o největší knihu o historii České republiky.

"Myslím, že století republiky jsem neviděla nikde jinde znázorněné tak přehledně. Leporelo Štěpána Korčiše nemá zrovna kapesní rozměry, ale pro toho, kdo si chce připomenout nebo ověřit co důležitého se dělo v jednotlivých letech, jaké kdy byly například výsledky voleb a složení vlád, jak vypadali premiéři, prezidenti a další důležité figury té doby, je užitečné mít tuhle publikaci k dispozici,“ řekla ke knížce novinářka a dlouholetá vedoucí přílohy Akademie LN Radka Kvačková.

Celý příběh dokresluje graf vývoje volebních výsledků od prvních voleb v roce 1920 po současnost, kde se zrcadlí nálady obyvatel nebo také politická situace po roce 1948. Graf doplňují fotky premiérů za celou historii i s barevným zobrazením vládních koalic. Historie je popsána v devíti zásadních kapitolách našich dějin, konkrétně Velká /první světová/ válka, Vznik Československa, Mnichov 1938, Druhá světová válka, Únor 1948, Padesátá léta, Pražské jaro, Normalizace, Listopad 1989. 

„Když jsem dostal nabídku, abych se podílel na knize „Století ČSR“, byl jsem poněkud v rozpacích. Nebyl jsem si jist, že dokážu složité období, o němž jsem měl psát, podat tak stručně a vysvětlit tak, aby mu rozuměli všichni čtenáři včetně dětí. O tom, že můj pozitivní dojem z výsledné publikace není způsoben jen osobním zapojením do její přípravy, mne přesvědčily mé dvě vnučky, studentky gymnázia, které se netají tím, jak se jim líbí a jak jim pomáhá při studiu. Jsem rád, že tato skvělá knížka vyšla,“ historik a spoluautor knihy Jiří Pernes.

Do knížky její autor zakomponoval velice poutavě i vlastní příběh v rodině svých předků, kterými byli například jeho praděda a slavný novinář odbojového zpravodajství František Bodlák nebo máma, kterou je česká publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová. Vzpomíná v ní na rodinná setkání s Olgou a Václavem Havlovými, Jiřím Dienstbierem nebo na chvíle, kdy se jako dítě vzbudil, přičemž se v bytě pohybovali mezi rozházenými věcmi „cizí lidé v uniformách“ po domovní prohlídce, zatím co on musel během pár minut vyrazit do školy, aniž by věděl, zda bude máma po jeho návratu doma. „Jsem moc rád, že mě pan Korčiš oslovil s nabídkou spolupráce na leporelu Století ČSR, protože jsem přesvědčený, že kontextový výklad dějin je nutným základem pro jejich pochopení. A Století ČSR právě tento kontext čtenáři poskytuje. Díky autorově schopnosti krátit delší texty se zachováním podstatného obsahu dokonce mnohem stručněji než bývá obvyklé, což je v dnešní hektické době výhodou,“ doplnil ke knížce spoluautor knihy, historik a šéf Oddělení vojenských knihoven Vojenského historického ústavu Praha Zdeněk Munzar.

Knížku ilustroval grafik, kreslíř a multiinstrumentalista Richard Cortés.

O autorovi:
Štěpán Korčiš
 (nar. 1974, v Praze). Syn Petrušky Šustrové a Vavřince Korčiše prožíval dobu normalizace v epicentru disentu a revoluce jej zastihla ve druhém ročníku střední školy. Po maturitě studoval historii na VOŠ a později informační studia a knihovnictví na FFUK. Ani jedno však nedokončil. V té době již pracoval v Lidových novinách, kde vystřídal řadu profesí od grafika po redaktora. Nyní je v LN vedoucí grafiků a občasný autor. Své grafické schopnosti uplatňuje i jinde, například je autorem designu iRozhlas.cz.  
„Snažil jsem se to psát stručně, v kontextu a jako příběh. Prostě tak, jak bych si to chtěl číst. Případně jak bych se to chtěl učit ve škole. Stejně tak i vizuální stránku jsem vymýšlel tak, aby kniha nejen vypadala dobře, ale také její grafika pomohla k pochopení historie. Tak snad se to povedlo. V příbězích rodiny na zadní straně knihy jsem se vždy snažil, aby to nebyly jen samoúčelné povídání. Aby každý příběh vyprávěl něco z doby, ve které se odehrával. Myslím, že by bylo pěkné, kdyby byla kniha používána jako pomůcka pro školáky. U syna ve škole vzbudila velký ohlas jak mezi žáky, tak mezi učiteli.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram