V programu Trenéři ve škole je zapojeno už 88 českých škol. Přidají se i další?

16. 12. 2021 - Martina Podškubková

V programu Trenéři ve škole je aktuálně zapojených téměř deset tisíc dětí z prvního stupně základních škol. Program vznikl spontánně před třemi lety mezi trenéry klubových sportů, kteří chtěli pomoci s výukou tělocviku. Na Slovensku se dokonce stal vládním programem. Podaří se to také v České republice?

Před 1,5 rokem jsme působili ve 12 školách, dnes jsme v 88 školách ve 14 lokalitách. Spokojené jsou učitelky, ředitelé, rodiče, ale především děti. Chtěli bychom, aby se program rozšířil po celé republice. Vzorem by nám mohlo být Slovensko, kde se námi inspirovali a z programu Trenéři ve škole tam vznikl vládní projekt,“ uvedl Antonín Barák, jeden ze zakladatelů programu.

Covidová pandemie by se mohla stát akcelerátorem tohoto projektu. „Potřebujeme zlepšit pohybovou gramotnost, rozvíjet motoriku všech školáků a po covidu je to ještě naléhavější. Řada dětí se po lockdownu ke sportu už nevrátila, zároveň výrazně vzrostla jejich obezita. A obecně právě ve věku do deseti let se formuje vztah dětí ke sportu,“ říká Jan Macháček, trenér a metodik programu Trenéři ve škole.

Program, který vymysleli Češi, se na Slovensku podařilo prosadit jako vládní projekt. Pilotní projekt proběhl na Slovensku ve 30 školách. Dnes už funguje ve sto školách, a Karol Kučera, zmocněnec slovenské vlády pro mládež a sport, na konferenci Inovace výuky tělesné výchovy na 1. stupni ZŠ prostřednictvím programu „Trenéři ve škole” uvedl, že se podařilo získat kromě vládní podpory i tu finanční – jen letos šlo do programu 800 tisíc eur. V příštím roce by do se do projektu mělo zapojit už na dvě stě škol.

Podaří se jej prosadit i u nás?

„Kdo dnes supluje ulici, kde se ještě naše generace hýbala? Škola nebo rodina. Proto je potřeba je podporovat,“ reagoval na představený program na konferenci, která se konala 26. listopadu, Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury.  Letos Národní sportovní agentura podpořila program Trenéři do škol zapojením do dotačního programu, který směřuje na podporu pohybu dětí ve školních zařízeních. Příští rok už by to mělo být k dispozici na takové projekty sto milionů. Pro srovnání: prostřednictvím programu Můj klub určeného pro mimoškolní sport jde do organizovaného sportu zhruba 1,5 miliardy ročně. „Škola dnes musí rodiče suplovat. Ti jsou často tak zaneprázdnění, že nevydrží s dětmi dlouhodobě sportovat nebo je vést systematicky k pohybu. U malých dětí je přitom důležitý všeobecný rozvoj, nikoli raná specializace v rámci organizovaného sportu zaměřeného na výkon,“ dodal Karol Kučera.

Začátky v Praze 6

Od února by měl program Trenéři ve školách fungovat už na stovce českých škol. Nově budou trenéři působit například v Českých Budějovicích nebo v Havlíčkově Brodě. Program Trenéři ve školách vznikl v hlavním městě před třemi lety, kdy se sdružili trenéři několika sportů a na čtyřech základních školách v Praze 6 začali s pilotním projektem. Počet zapojených trenérů, sportů, škol a lokalit se rychle zvyšoval. Dnes působí v několika městských pražských částech, například v Praze 8, 10, 11, 13, 15, v Radotíně, ale i v Karlových Varech, Písku, Liberci, Kladně nebo Klatovech.

V čem projekt vlastně spočívá?

Program Trenéři ve škole je založen na spolupráci místních klubů se základními školami. Podstatou je, že vyškolení trenéři různých sportů pomáhají v tandemu učitelkám prvního stupně základních škol v hodinách tělocviku. Cílem je rozpohybovat všechny děti, nejen ty nadané, nadchnout je pro sport a zlepšit jejich motoriku. Právě ve věku do deseti let se rozhoduje o tom, jestli děti získají lásku k pohybu a vyrostou z nich aktivní dospělí. Během hodin tělocviku si děti hravou formou osahají základy fotbalu, gymnastiky, ragby, florbalu, tance, basketu nebo třeba juda. To může pomoci dětem vybrat si později sport, kterému se chtějí věnovat organizovaně, ale jedním ze základních principů programu je zákaz náborování, aby si trenéři nevyzobávali jen ty nadané. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram