Školní rok 2020/21 se uchýlil ke konci a děti už zítra přijdou do svých škol naposledy pro vysvědčení. Tento rok byl pro mnohé školáky a jejich učitele těžkou zkouškou. Třídy dlouhou dobu zely prázdnotou a žáci a studenti se se svými spolužáky a vyučujícími setkávali pouze na dálku. Všichni už se velmi těší na zasloužené prázdniny. Čeká vaše dítko jeho první vysvědčení nebo tápete, co by vašeho vyučujícího nejvíce potěšilo? Připravili jsme seznam tipů.
1) květina - asi nejčastějším dárkem, který děti do škol nosí, jsou květiny. Jak se říká, ženu květinou nikdy neurazíte. Co to letos ale udělat jinak a paní učitelce kytičku utrhnout na vlastní zahrádce nebo po cestě do školy? Nekvetou vám právě doma nebo u babičky růže? A nemáte-li vlastní zahrádku ani se vám ve svém okolí nedaří najít žádná květina, zkusme najít v okolí nějakou českou farmu, kde si květiny pěstují samy.
„Pokud je to jen trochu možné, zkuste se porozhlédnout po svém okolí, jestli neobjevíte nějakou lokální květinovou farmu, statek, drobného zemědělce, který se snaží starat o květiny šetrným způsobem, a ještě si u něj pošmáknou i naše včelky a čmeláci. Možná bude paní učitelce stačit květina jedna, pěkná, poctivá, s poctivým příběhem. Ano, tyto květiny jsou často drahé, výrazně dražší než ty ze supermarketu a sítě květinářství. A já ze své zkušenosti vím, že ta cena je opodstatněná (to máte jako kulich poctivě uháčkovaný paní z Fleru a rychlokulich z Číny). A tu cenu, kterou nezaplatíme teď, zaplatíme logicky později... všichni. Žít ekologicky je drahé. Ale já bych řekla, že žít neekologicky je mnohem, mnohem dražší,“ říká blogerka Jana, která píše blog S dětmi v báglu.
2) něco vlastnoručně vyrobeného – co kdybyste společně s dětmi vytvořili poděkování s obrázkem. Věřte, že každou paní učitelku nebo pana učitele potěší něco, co děti samy vytvořily. Pokud prvňáček napíše sám dopis, bude určitě jeho vyučující potěšen, nebo potěšena, že se naučil psát a sám se na dárku podílel.
„Podle mého názoru existuje jen jeden dárek, který potěší všechny učitele bez rozdílu, nikdy toho nebude mít moc a vždycky si bude přát, aby alespoň jeden takový dostal. Je to osobní poděkování, dopis dítěte/rodiče. Prostě klasický dopis v obálce/rámečku, kde dítě (nebo i rodič) napíše (ideálně s chybami a škrtanci 🙂 ), za co děkuje, proč má toho konkrétního učitele rád a díky čemu na něj nikdy nezapomene. Když jsem se poprvé loučila se svoíi třídou, chodili za mnou zvědové děti, vysláni rodiči, co bych si přála. Vytrvale jsem říkala, že nic. 🙂 Ale ve skrytu duše jsem si přála vzpomínku, dopis od každého dítěte,“ potvrzuje Miriam Hejzlarová na svém blogu ucitelnice.cz.
3) jedlý dárek – znáte dobře vaši paní učitelku a víte, že má ráda třeba oříšky nebo sušené ovoce? Můžete jí tedy směle připravit takový balíček. A může to být i láhev vína. „Cokoliv, co dítě donese potěší. Není to klišé, je to pravda. I když se jedná o 59. hrneček nebo o desátou bonboniéru (a vy čokoládu nejíte), ten pocit, že vám někdo chce poděkovat za vaši práci a potěšit vás, je mnohem důležitější,“ uvádí dále na svém blogu Miriam Hejzlarová.
4) finanční podpora moravským obcím – příroda některé školáky zasáhla i v minulém týdnu, kdy několik obcí na jižní Moravě zasáhlo tornádo. Objevují se proto kolektivy učitelů, kteří své svěřence prosí, aby nic nenosili a raději do obálky vložili peníze v hodnotě, kterou by standardně za dárek svému učiteli zaplatili, a ty pak společně pošlou na pomoc postiženým obcím. Jednou z takových škol je Základní škola Horní Lideč v okrese Vsetín: „Prosíme vás, v den vysvědčení místo květin a dárků vložte do obálky takovou částku, za kterou byste nám květinu koupili a dejte ji třídnímu učiteli. My vybrané peníze spolu s příspěvky od nás, učitelů, odešleme na konto pomoci zasaženým oblastem,“ stojí v dopise školy rodičům.
Fotografie od uživatele RODNAE Productions ze služby Pexels