Některá pracovní místa zůstávají neobsazena i v krizi, české učně nelákají

01. 04. 2021 - Martina Podškubková

Přestože nezaměstnanost za dobu pandemie koronaviru vzrůstá, stále v některých oborech chybí pracovníci. České firmy tak musejí zaměstnance hledat v zahraničí. Některé obory odborných učilišť totiž nejsou pro deváťáky atraktivní. A to i přesto, že po ukončení učňovského vzdělání mají velkou šanci, že v nich zaměstnání ihned najdou. A když už daný obor vystudují, často pak přecházejí pracovat do zcela jiných oborů. Na situaci pracovního trhu má podle Hospodářské komory vliv i fakt, že za posledních dvacet let středoškoláků vlivem demografického vývoje ubylo a manuální práce se stala nezajímavou.

Nejvíce zaměstnanců chybí tradičně v technických oborech a stavebnictví. „Největší poptávka zaměstnavatelů je po technicky orientovaných pracovnících, jako jsou kovodělníci nebo strojírenští dělníci. Obrovská poptávka firem je také po řemeslnících, chybí truhláři, tesaři, omítkáři, štukatéři, podlaháři, kamnáři, kameníci nebo malíři interiérů, ale i klempíři a pokrývači,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Tuzemské podniky tak čelí problému, kde hledat potřebné zaměstnance.

„Firmy upřednostňují domácí pracovníky, na trhu práce je ale dlouhodobě nedostatek pracovní síly s kvalifikací, kterou zaměstnavatelé vyžadují, zaměstnavatelům tak nezbývá nic jiného, než poptávat kvalifikované zaměstnance i v zahraničí,“ dodal Diro s tím, že to je však pro firmy personálně i finančně náročný proces, protože nábor v cizině trvá měsíce, další měsíce zabere administrativa a vyřizování povolení, než rekrutovaný pracovník do České republiky vůbec dorazí.


Nepomohl ani nárůst nezaměstnaných z oblastí, které velmi výrazně zasáhly uzavírky kvůli pandemii, jako například z gastronomie nebo cestovního ruchu. Zaměstnanci z těchto oborů totiž většinou věří, že se k vystudované profesi po odeznění epidemie vrátí a nemají tak zájem se rekvalifikovat do oborů, kde je v současné době po zaměstnancích poptávka větší, uvedla Hospodářská komora pro server iDnes.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram